14.1 C
Brno
Úterý, 17 září, 2024
DomůDnesCo je ETF a proč je dobré zařadit je do svého investičního...

Co je ETF a proč je dobré zařadit je do svého investičního portfolia?

Doba spěje mílovými kroky kupředu – pokrok prostě nezastavíme. Zatímco naši předci mívali své úspory pěkně pohromadě pod polštářem, pro nás už to ani zdaleka neplatí. Stále samozřejmě můžete mít své peníze na jednom běžném účtu, ale proč se trochu neponořit do investičních vod a nenechat, jak se říká, své peníze vydělávat?

Co vlastně zkratka ETF znamená?

Zkratka ETF pochází z anglického spojení exchange-traded funds, což do češtiny překládáme většinou jako burzovně obchodované fondy nebo fondy obchodované na burze.

Poprvé se objevily v Americe na burze AMEX v roce 1993 a postupně se začaly těšit větší a větší oblibě. Je to další alternativa k dluhopisům, akciím nebo třeba komoditám – velmi zjednodušeně jde vlastně o další způsob investice.

Jestli se ptáte, jak se ETF liší od podílových fondů, pak tím, že místo podílových listů vydává akcie vlastní – a s nimi se pak obchoduje na burzách. Ve srovnání s podílovými fondy jsou ETF řízené víc automatizovaně podle jednoduchých klíčů (sledují určitý tržní index a snaží se mu co nejvíc přiblížit), a díky tomu za ně zaplatíme výrazně nižší poplatky.

ETF lze rozdělit do několika skupin. Jmenovat můžeme například ETF měnové, komoditní nebo dluhopisové či indexové. Je jich ovšem vícero a je jen na každém investorovi, pro které se konkrétně rozhodne.

Než se do toho pustíme, není od věci dozvědět se o těchto fondech něco víc.

Jaké jsou výhody ETF?

Fondy obchodované na burze mají řadu plusů, pro které stojí za to, abychom zvážili, jestli je nezařadíme do svého investičního portfolia. Oblíbené jsou zejména pro svou transparentnost a poměrně vysokou likviditu. Pojďme se podívat na jejich hlavní výhody:

  • Transparentnost. To je jedna z hlavních výhod ETF. Vždy jasně vidíte, jaké je přesné složení portfolia a jaká je v rámci portfolia jejich váha.
  • Vysoká výnosnost. V každé chvíli jasně vidíte, jaká je prodejní a nákupní cena ETF, takže tyto fondy kupujete a prodáváte během obchodních hodin podobně jako akcie.
  • Široký výběr. Investoři jsou různí – a na to se snaží lidé, kteří ETF sestavují, myslet. Díky ETF můžete investovat do dluhopisů, akcií, komodit i nejrůznějších nástrojů pracovního trhu. Můžete si zvolit ETF s nízkým rizikem a nižší výnosností, ale k dispozici jsou samozřejmě i ETF sestavená jako rizikovější – a to s sebou obvykle přináší vyšší výnosnost.
  • Snadné obchodování. Účet pro obchodování s ETF si můžete založit u některého z českých obchodníků, ale v poslední době narůstá rovněž počet zahraničních zprostředkovatelů. Díky rostoucí konkurenci nepřímou úměrou klesají poplatky za zprostředkované služby.Podle předpovědí budou ETF úspěšnější než klasické fondy, které jsou aktivně řízené. ETF lze nakoupit jedinou transakcí, takže je s nimi velmi snadná manipulace, a zároveň to většinou znamená větší rychlost i výnos transakce.
  • Podvodníci mají dveře zavřené. ETF spravují většinou významné a spolehlivé investiční společnosti. Zároveň všechny ETF podléhají přísné platné legislativě.

Nevýhody ETF

Zatím to všechno zní jako pohádka, říkáte si možná, zda mají tyhle fondy také nějaké mínusy. Nic na světě není černobílé, a proto bude jedině fér, pokud si posvítíme také na nevýhody ETF. Jaké jsou?

  • Poplatky obchodníkům. Při investicích je třeba počítat s tím, že si obchodníci spravující ETF řeknou o určité poplatky. Proto se do ETF vyplatí investovat vyšší částky, ideálně alespoň v řádech desetitisíců korun. Pokud se poohlížíte po investicích v řádech stokorun či několika tisíců, pravděpodobně nebudou ETF to pravé ořechové.Jestliže zároveň se čtením tohoto článku kupříkladu řešíte půjčku (třeba na stránkách https://razdvapujcka.cz/pujcka-online), ale máte část peněz, které byste chtěli zároveň spořit, bude lepší podívat se po jiných možnostech.
  • Měnové riziko. V současné době na trhu není ETF obchodované přímo v českých korunách. Platí, že čím silnější je koruna, tím nižší bude váš výnos z ETF v cizí měně.
  • Rizikovost. Zní to děsivěji, než jak to ve skutečnosti je. Pokud totiž už pravidelně investujete, jste si vědomí toho, že cena investice může nejen stoupat, ale bohužel také občas klesat, a že se může stát, že o část peněz přijdete. Většinou se tomu však lze vyhnout výběrem dobrého ETF, který sleduje dlouhodobě výkonný podkladový index.

Jak se ETF liší od podílových fondů?

Tuto otázku jsme už nakousli výše, ale není na škodu mít všechny informace přehledně pohromadě. Prvním rozdílem je, že ETF jsou obchodovatelné na burze a podílové fondy nikoliv.

Dalším rozdílem je, že ETF se mohou prodávat a nakupovat během celého obchodního dne. To umožní investorům obchodovat bez zpoždění. Podílové fondy vám umožní většinou nákup podílových listů pouze v předem stanovené termíny. Z toho vyplývá, že práce s ETF je flexibilnější a umožňuje investorům lépe reagovat na aktuální dění.

Jsou ETF můj šálek kávy?

Abychom si to na závěr přehledně shrnuli: ETF jsou výbornou volbou pro investory, kteří mohou investovat vyšší částky (v řádech desítek tisíc korun), mají rádi přehlednost a transparentnost a nejsou fanoušci divokých překvapení. Na své si přijdou lidé, kteří neradi kupují zajíce v pytli a od svých investic očekávají, že se budou řídit jejich očekáváními na základě podkladových indexů. ETF jsou fondy, které v sobě spojují, obrazně řečeno, to nejlepší z obou světů: snadnou obchodovatelnost akcií a možnost diverzifikace podílových fondů.

Pokud se vám ETF zamlouvají, neváhejte a vyberte si ten pravý fond pro vás. To je přesně ten první krok, díky kterému vykročíte na cestu spokojeného investování do ETF.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články