16.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůFinanceZnáte ETF? Měli byste je zařadit do svého investičního portfolia!

Znáte ETF? Měli byste je zařadit do svého investičního portfolia!

Investování je nedílnou součástí budování finančně jisté budoucnosti již od nepaměti. Zatímco naši předci investovali především do svého vzdělání, uzavírání výhodných sňatků nebo třeba koupě zlata, drahých kamenů a nemovitostí, současnost a budoucnost úspěšného investování je trochu jinde. Podívejte se s námi, proč byste se jako investoři měli zajímat o ETF.

Znáte pojem ETF? Shrnuli jsme pro vás ty nejpodstatnější informace

Zkratka ETF pochází z anglického slovního spojení exchange–traded funds, což se do češtiny nejčastěji překládá jako veřejně či burzovně obchodované fondy. V některých případech se však můžete setkat také s označením iShare, SPDR či indexové akcie.

Jde o investiční nástroj, který si v posledních letech získal upřímný zájem jak začínajících či amatérských investorů, tak skutečných profesionálů na poli investování. Zkrátka, co je v sektoru úvěrů nebankovní půjčka, to je ETF mezi investicemi – moderní nástroj s rychle narůstajícím potenciálem.

Zjednodušíme-li fungování veřejně obchodovaných fondů, ETF umožňuje investorům přístup k nebývale širokému spektru burzovních trhů a aktiv. A to i s lákavými výhodami, které přináší samotné obchodování na burze.

Nástroj ETF totiž obchoduje přímo na burzovních trzích, kde prodává a nakupuje tak, aby vytvořil již diverzifikovanou sestavu akcií, dluhopisů, komodit či dokonce jiných druhů ETF. Investováním do Exchange-traded funds se investor stává podílovým vlastníkem kompletního diverzifikovaného portfolia aktiv těchto fondů.

ETF přináší začínajícím investorům úlevu při výběru vhodných aktiv

Doba zvyšování inflace přinesla lidem mnoho strastí. Na druhou stranu je ale potřeba zmínit, že snad nikdy předtím se moderní Češi nezajímali o způsoby, jak hodnotu svých peněz udržet a naopak nadále zvyšovat, tolik, jako právě v období rostoucí inflace. Rázem se tak objevily desetitisíce investorů začátečníků, kteří ve světě investic a obchodování s nimi více či méně tápali.

Už na samém začátku každého legitimního návodu pro začínající investory najdeme informace o tom, že diverzifikace investičního portfolia je gró úspěšného zhodnocování peněz. Různorodost investic totiž v případě propadu hodnoty jednotlivých aktiv dokáže efektivně zabránit větším škodám, respektive větší ztrátě finančních prostředků. Jenže pochopit fungování trhu a chování aktiv není zrovna jednoduchou záležitostí.

Aby si člověk mohl zodpovědně a smysluplně vybrat, nakoupit a vzájemně nakombinovat aktiva, která požadované zhodnocení časem skutečně přinesou, musí totiž vynaložit nemálo času a energie na sledování trhu a vývoje vybraných aktiv či komodit. A právě v těchto případech představuje koupě ETF obrovskou výhru, protože vám celou tuto část ulehčí, a vy se tak rozhodování o diverzifikaci vyhnete.

Díky veřejně obchodovaným fondům můžete ušetřit i při investování

Většina fondů ETF je pasivní a nepotřebují tedy nepřetržitý dohled a kontrolu, protože sledují pouze předem stanovené faktory. Díky tomu, že nad každým portfoliem nonstop nesedí investiční expert a neanalyzuje jednotlivé proměny trhu, ale vše je poměrně dost zautomatizované, je provoz ETF pochopitelně také znatelně levnější. To se pro uživatele příjemně promítá do poplatků za správu této služby.

Velmi často narazíte na burzovně obchodované fondy, kde nemusíte jako investor platit ani správní poplatky za vedení účtu u brokera nebo za dividendové reinvestice či nakládáním s výnosy. Ohlídejte si však, že nízká cena ETF není vykoupená například nízkým stupněm likvidity nebo tím, že se ETF soustředí na index v odvětví, kterému se v současnosti nedaří až tak dobře.

S veřejně obchodovanými fondy ale ušetříte i čas, který pro většinu z investorů představuje váženou komoditu. Tím, že nemusíte sedět nad analýzami burzovních marketů a zkoumat obrovský objem detailů týkajících se aktiv či komodit, které se chystáte koupit, si ušetříte až desítky hodin měsíčně.

Výnosy a rizika spojená s investováním do ETF

Investování do ETF se může pojit s různými riziky, která by měli investoři vzít v potaz ještě předtím, než se pro tuto formu investice rozhodnou. Investoři mají někdy pocit, že narazili na životní příležitost jak zbohatnout, a neváhají si na investici vzít ani některou z výrazně nevýhodných půjček, o jejichž škodlivosti se zmiňuje článek na následujícím odkazu: https://proficredit.cz/pujcka-bez-registru. Takové rozhodnutí však může mít značné a dlouhodobé negativní důsledky na jejich finanční situaci.

Je důležité, aby investoři pečlivě zvažovali své možnosti a vyhodnocovali rizika s investicemi do ETF spojená, aby minimalizovali možné škody a dosáhli svých finančních cílů s co nejnižším rizikem.

Veřejně obchodované fondy se však všeobecně řadí k druhům investice s jednou z nejnižších rizikovostí. Na druhou stranu ovšem nemůžete čekat, že zázračně zbohatnete. ETF se vcelku stabilně drží predikcí, nedojde-li k velké a významné neočekávané události.

Vývoj rizik se nejčastěji podřizuje zásadním změnám zejména na poli globální i lokální politiky a politických regulací nebo přírodních katastrof. Dále pak samozřejmě záleží na výkyvech v tržním prostředí, které, stejně jako ceny samotných aktiv, ovlivňují i nákupní a prodejní ceny ETF a jsou důsledkem právě výše zmiňovaných změn. Z toho důvodu odborníci radí investovat nejlépe do ETF s vysokou likviditou, která vám dá šanci na rizikové situace na trhu rychle zareagovat.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články