13.3 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůDnesČeští vědci vytvořili nový typ baterie. Na rozdíl od Li-ion článků je...

Čeští vědci vytvořili nový typ baterie. Na rozdíl od Li-ion článků je mnohem bezpečnější

Kapacitou se Li-ion bateriím nevyrovná, ale lze ji srovnávat s Ni-MH akumulátory.

V roce 2022 jsme přinesli desítky exkluzivních rozhovorů se zajímavými osobnostmi, vědci a experty a mnoho přehledových článků, na které by bylo škoda zapomenout. Vybrali jsme ty nejlepší z nich a postupně si je připomínáme. Na konci textu vždy naleznete odkaz na celý rozhovor.

Výzkumníci z Akademie věd České republiky si nechali patentovat technologii takzvané vodní baterie. Osmičlenný tým vede Jiří Červenka, který nám v rozhovoru pro Živé.sk vysvětlil podrobnosti i ambice projektu.

„Výsledkem našeho výzkumu jsou kapacity, které nejsou z hlediska současného trhu konkurenceschopné vůči bateriím Li-ion, ale jsou srovnatelné s akumulátory Ni-MH. To jsou hlavní technologie používané v mobilních aplikacích a pro auta,“ uvádí na pravou míru Červenka ambice projektu.

Hlavními výhodami české baterie jsou nízká cena a bezpečnost. Je totiž nehořlavá. „Kdyby se dala skládat do větších celků, dala by se používat například pro různé stacionární aplikace. Kde není třeba hledět na to, kolik energie s sebou jeden kilogram baterie nese, ale nejdůležitější parametr je cena,“ upřesňuje možné použití Červenka.

Baterie by tak mohla sloužit například jako záložní zdroj pro budovy či k uskladnění energie ze slunečních a větrných elektráren.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články