0.6 C
Brno
Neděle, 3 listopadu, 2024
DomůRady a NávodyCo byste měli vědět o řetězové pile

Co byste měli vědět o řetězové pile

Řetězová pila je tím nejpovolanějším pomocníkem při zpracování palivového dříví v hoře i ve dvoře.

Zubami se zakousává do dřevěného masivu, aby z něj odhoblovala tenké třísky a oddělila jedno špalek od druhého. Bez ohledu na to, zda ji pohání palivová směs v nádržce, nebo elektřina přicházející přes kabel.

Možná se vám zdá, že ji stačí naplnit, spustit a přiložit k dřevěnému špalku, aby udělala svou práci. Jak dobře jí to půjde, nicméně v podstatné míře závisí na vaší péči. I dobře udržovaná pila s menším výkonem může při práci předstihnout větší, ale zanedbanou.

Vždy dokonale ostrá
Někdy netrvá déle než dvě hodiny, než se zuby na řetězu otupí natolik, že její řezný výkon klesne o třetinu. Pokud jste v minulosti zachytili, že tupý řetěz se pozná podle toho, že místo tenkých hoblinek se zpod ní sype prach, vězte, že to je už to poslední stádium tuposti. Řetěz na pile je na práci připraven tehdy, pokud se lišta s obíhajícím řetězem zařezává do masivu, aniž byste na ni museli tlačit. Tehdy jde práce nejrychleji, bez únavy as nejvyšší bezpečností.

Řetězová pila nemusí sloužit jen se samotné krácení dřeva. V lese ji můžete použít i jako naviják pro přibližování kácených stromů.
Jakou strategii zvolíte, abyste měli pilu v každé chvíli připravenou k práci, závisí na vás. Někdo spoléhá na dvojici nabroušených řetězů a vymění je v případě potřeby, jiní si zvykli na lištu a řetízek PowerSharp od Oregonu, který lze nabrousit během minuty, aniž by jej bylo třeba odmontovat. Stačí jen na špičku lišty upevnit pouzdro s brusným kamenem a s obíhajícím řetězem jej přitisknout o zem.

Ti šikovnější však spoléhají na svou brusnou soupravu. Dvojici pilníků a vodící pomůcku s měrkami, pomocí kterých lze řetěz nabrousit nejšetrněji. Práci lze dokonat během deseti minut a pila opět řeže jako nová.

Se správným olejem
Žádná pila se neobejde bez mazání. Zatímco pro profesionály v lese platí přísná ekologická pravidla, domácí uživatelé by se měli zamyslet nad svými návyky, aby své pile neuškodili.

Všechny rostlinné oleje při skladování vysychají a mění své skupenství. Stává se z nich vlivem kyslíku ve vzduchu přírodní plast, který dokáže během tří či šestiměsíčního skladování ucpat hadičky a čerpadlo pily. Stanou se nefukčními a pile pomůže pouze servisní zásah či výměna součástek. Proto při používání ekologických olejů při občasném provozu pily je třeba vždy olej z nádržky vylít, nahradit jej syntetickým olejem a krátkou prací zajistit, aby prošel čerpadlem a všemi rozvody včetně lišty. Protože role oleje je jediná. Mazat vodící články řetězu v drážce lišty, aby pila běžela hladce, s minimální námahou.

Pokud si nedokážete představit neustálé výměny olejů, sáhněte po adhezních olejích na mazání pil či osvědčeném mazivu M6AD, jehož vlastnosti jsou pro mazání pil ideální. Vystříhejte se používání přepálených olejů z motorů, hydraulických či převodových olejů z továren či jiných náhrad. Buď jsou přihusté a mohou poškodit čerpadlo nebo obsahují drobné částečky kovů, které poškozují pilu, nebo jde o oleje s nedostatečnou přilnavostí, které namísto mazání pouze odstřikují z mazné dráhy ven.

Ať máte z tohoto přístupu jakékoli smíšené pocity, devět z deseti servisních techniků vám v soukromí doporučí M6AD.

Vždy čerstvé palivo
Majitelé elektrických pil si nemusí lámat hlavu palivem. Stačí jim měkká gumová prodlužovačka a mohou pracovat iv nejtužší zimě, kdekoli k nim kabel dosáhne. Pokud však jde o benzinové pily, přešlapy mohou končit opravou pily v servisu.

Benzíny obsahují již delší dobu ekologické přísady, které podstatně změnily jejich trvanlivost a vlastnosti. Zatímco v automobilech neznat nic, v jemných karburátorech motorových pil z nich vznikají usazeniny a palivová soustava se zanáší jemnými vlákny, která vznikají z polymerů. Žádný servis se neobejde bez ultrazvukové čistírny, která pomáhá řešit tento neduh.

Vždy lejte do pily pouze čerstvé palivo, zamíchané s předepsaným olejem v poměru 1:50, které jste si připravili v přiměřeném množství ke spotřebě. I za cenu, že si budete muset sednout ke kusu papíru, abyste si vypočítali množství oleje, které máte změřit injekční stříkačkou. Paliva skladovaná v plastových lahvích či ponechaná v pile podléhají stárnutí a časem způsobují problémy. Proto před každým uskladněním z pily vylijte palivo a při novém záběru míchejte nové.

Pravidelné nastavení dává smysl
Benzinové pily se neobejdou bez pravidelného nastavení karburátoru. Kdo tento úkol zanedbal a dostal se do servisu až po několika letech, zajisté měl pocit, jako by jeho pila získala polovinu ztraceného výkonu zpět.

Seřizovací šrouby se vibracemi uvolňují, motor se opotřebovává a po čase už neběží v ideálních pracovních otáčkách. Je to servisní technik, který jej s měřicím přístrojem nastaví tak, aby byl opět v kondičce. Modernější pily bývají vybaveny čipem, který na sebe přebírá všechna nastavení. Sleduje provoz motoru a přizpůsobuje je podmínkám. Pokud je třeba takovou pilu po čase nastavit, provede se to přes počítač po jejím připojení přes kablík.

Navštívit servis jednou za rok či dva má tedy smysl. Vždy však s čistou pilou a nabroušeným řetízkem, aby se servis zaměřil na to, co není ve vašich silách.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články