13.3 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůBydleníCo dělat, když na práci doma není dost místa

Co dělat, když na práci doma není dost místa

Pracujete doma nebo z domu, ale nemáte zbývající pokoj, abyste si v něm mohli zřídit pracovnu? To nic. Pracovní koutek nemusí být příliš velký, ale je třeba zvolit správné místo. Poradíme vám, jak na to.

Pokud nemáte mnoho možností, kam se stolem v bytě, dbejte alespoň na to, abyste měli klid na práci. Doma totiž číhají různé „rozptylovače“. Například televizor, chladnička nebo děti. Dále je třeba vzít v úvahu přísun přirozeného světla a samozřejmě dostupnost elektřiny, abyste nezakopávali o prodlužovačky.

Skrytá pracovna
Pokud plánujete pracovní koutek v pokoji, který má primárně jinou funkci – v kuchyni a zejména v ložnici – měli byste si pracovní část psychologicky oddělit. Nechcete přece myslet na práci i tehdy, když si budete lehat do postele. Symbolicky to lze vyřešit správným osvětlením pracovního stolu. Zhasnutím pracovní lampy „vypnete“ i své pracovní nasazení.

Optické oddělení pracovního koutku poskytne variabilní nábytek nebo paravan. Perfektně poslouží stůl se sklápěcí nebo stahovací vrchní částí, která pracovní prostor s počítačem skryje. Nebo speciální komoda s dveřmi, které po otevření odhalí pracovní stůl i úložný prostor.

Pracoviště lze ukrýt i do šatníku za posuvné dveře nebo za závěs. Ideální k tomu je nika mezi dvěma stěnami nebo vestavěná šatní skříň. Sem můžete umístit vytahovací nebo vyklápěcí pracovní stůl.

Pamatujte na to, že komfortní výška pro stůl pro práci je mezi 70 až 75 centimetry od země. Odlišit pracovní koutek od zbytku šatníku pomůže například tapeta na pozadí u stolu nebo nástěnný pracovní kalendář.

Pořádek je základ
V případě, že opravdu nemáte pracovní stůl kam schovat, měli byste jej sladit se zbytkem zařízení v pokoji, aby příliš nevyčníval. V takovém případě není moc vhodné použít klasický kancelářský stůl. Nebo můžete naopak vsadit na výjimečný starožitný kousek, který interiér ozvláštní.

Efektně působí úzké pracovní stoly umístěné u zdi. Kdo používá stolní počítač, měl by vybírat modely s vysouvací policí, na kterou lze položit klávesnici. Pokud potřebujete úložný prostor například na pořadače nebo dokumenty, můžete zvolit policový systém se širší policí ve výšce pracovního stolu. Výborné jsou variabilní policové systémy.

Na stěnu přimontujete svislé konzoly a police do nich jednoduše zavěšujete a rozmístíte je podle toho, jak potřebujete. Takový systém lze vyrobit iz regálů určených do spíže nebo sklepa.

Pro pracovní koutky mimo „pracovny“ platí jedno základní pravidlo: snažte se je udržovat uklizené a držte na nich jen to, co je hodné vystavení. Všechny papíry, psací a kancelářské potřeby by měly mít své místo.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články