16.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůRady a NávodyNejteplejší a nejchladnější světová místa

Nejteplejší a nejchladnější světová místa

Máte pocit, že v létě je u nás příliš horko a v zimě příliš chladno? Inu, na světě je spousta dalších míst, která mají lepší, ale i horší počasí než my. Někdy však počasí zachází do extrémů a vytváří tak neobvyklé teploty. Pokud Vás zajímá, jaké světové teplotní rekordy a na jakých místech byly naměřeny, čtěte dále. Přinášíme Vám totiž seznam nejteplejších a nejchladnějších míst na světě.

Nejteplejší

 1. Dolina smrti (Death Valley), Kalifornie
  Název tohoto místa mluví za všechno. Dolina smrti se nachází v jihovýchodní Kalifornii a je nejteplejším, nejsušším a nejnižším místem v Severní Americe. Nejžhavější teplota zaznamenaná v Dolině smrti dosahuje 56,7 °C. I když je v Dolině smrti ve dne horko, v noci teplota často klesá pod bod mrazu.
 2. Al’Aziziyah, Libye
  Al’Aziziyah se nachází v severozápadní Libyi a je jedním z nejžhavějších měst na Zemi. 13. září 1922 tam byla zaznamenána teplota 57,8 °C. Později však odborníci toto tvrzení zpochybnili, protože člověk, který teplotu měřil, nebyl vyškolen. Oblast je však stále považována za jednu z nejžhavějších na světě.
 3. Ghudamis, Libye
  Libye je horkým místem a Ghudamis je oázové město na západě země. Nejvyšší zaznamenaná teplota v Ghudamisu dosahovala 55°C. Lidé své domě staví z vápna, kmenů palmových stromů a bláta – to vše proto, aby přežili brutální teplo a písečné bouře.
 4. Kebili, Tunisko
  Kebili je také oázovým městem nacházejícím se ve středu Tuniska v Africe. Toto je místo je považováno za čtvrté nejteplejší místo na světě – nejžhavější denní teploty zde dosahují 55 °C. Kebili je také známé pro své vynikající datlovníky – údajně jsou jedny z nejkvalitnějších na světě.
 5. Timbuktu, Mali
  Timbuktu se nachází v zemi Mali ležící v západní Africe. Je to jedno z nejznámějších míst v Africe. Teploty to dosahují vysokých hodnot a to až 54,5 °C. Timbuktu bylo centrem vzdělání a mělo klíčový význam při šíření islámu v Africe. Ve městě se nacházejí tři pozoruhodné mešity – Djinguereber, Sidi Yahya a Sankore – a také jedna z největších světových sbírek starověkých rukopisů.

Nejchladnější

 1. Stanice Vostok, Antarktida
  Stanice Vostok v Antarktidě je jedním z nejchladnějších měst na Zemi. Ruská výzkumná stanice je místem, kde nejnižší zaznamená teplota dosahovala -89,2 °C. Antarktida není jen nejchladnějším místem, ale také největrnějším. Také má nejvyšší celkovou nadmořskou výšku ze všech kontinentů na světě. Přestože Antarktida obsahuje 90% celosvětového ledu, nepřijímá téměř žádné srážky, takže technicky je pouští.
 2. Oymyakon, Rusko
  Každý ví, že v Rusku je zima. Rusko je nejchladnějším obydleným místem na světě. Nejnižší zaznamenaná teplota zde dosahovala -71,2 °C. V tomto malém městečku žije zhruba 500 lidí. I když je tam v zimě velmi chladno, lidé si stále žijí svůj život a studenti chodí do školy dokud teplota nedosáhne -52 °C. V noci je někdy tak chladno, že až ptáci zamrzají.
 3. Verkhoyansk, Rusko
  Další extrémně chladné místo v Rusku se nazývá Verkhoyansk a žije v něm asi 1 400 obyvatel. Nejnižší zaznamenaná teplota zde dosáhla -69,8 °C. Mezi rokem 1860 a začátkem 20. století byl Verkhoyansk využíván jako domov pro politické vyhnance.
 4. Severní led (North Ice), Grónsko
  V našem seznamu nejchladnějších měst světa se Grónsko umístilo na čtvrté pozici. Kromě toho je tato oblast také nejchladnější na západní polokouli. Nejnižší naměřená teplota zde dosáhla -66 °C. North Ice je britskou výzkumnou stanicí, která se nachází ve středu ledového Grónska.
 5. Snag, Yukon, Kanada
  Snag se nachází v yukonském teritoriu v Kanadě. Je nejchladnějším místem na severoamerickém kontinentu. Nejnižší zaznamenaná teplota zde dosáhla -63 °C. Snag se ochlazuje, protože hory blokují teplý vzduch z Tichého oceánu. Naopak studený vzduch z hor zavítá až do samotného Snagu.
- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články