16.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůRady a NávodyFreeride v oblasti Dachstein - Krippenstein

Freeride v oblasti Dachstein – Krippenstein

Prašan, přímo magické slovo pro každého freerideru. Jen jemná prachová struktura sněhu, propojení dokonalých vloček ve vzájemné souhře a obrovský cit pro dynamiku jízdy. A k tomu místo, kde to přímo svádí k milostnému propojení lyží či snowboardu se sněhem. Jen dvě slova: Dachstein-Krippenstein.

Do těla mi naráží vířící směs sněhu a silného větru. Podvědomě zavírám pod jeho náporem oči i přesto, že jsou chráněny brýlemi. Jen čistý reflex. Navíc zatím není nic k vidění. Jsem na vrcholové stanici lanovky ve výšce 2109 ma místo výhledu na ledovcovou krásu Dachsteinu či Hallstattské jezero, se dívám na špičky svých lyží a machulovou směs sněhu, mlhy a barevných bund jiných čekatelů na požitkovou jízdu v prašanu. Nervozita z toho, kdo si první najde tu nejlepší linii v panenské zemi, je přímo hmatatelná.

Jízda snů s lyžařským vůdcem

Udělám pár obloučků a zastanu na okraji skalní stěny, u které nás už čeká Nick, místní horský a lyžařský vůdce. Jakoby zázračným mávnutím najednou země pod námi rozevře mlhavou clonu tajemna a umožní našim očím naplno tancovat po zasněžených loukách, horských štítech, lesním království s antracitovým Hallstattským jezerem uprostřed. Usmívám se a zároveň mýma nohama začíná vibrovat adrenalin z neznáma, které se rýsuje hluboko pod námi. Ostatní spolucestující z lanovky se pustili po označených freeridových tratích, jen já, Kristián na snowboardu a Nick volíme čistý bílý terén.

Dříve, než se plní očekávání a zároveň i jemného strachu ze svahu před námi naplno vrhneme do samotné jízdy, vyzkoušíme ještě funkčnost lavinových vyhledávačů a vyslechneme si Nickovy instrukce ohledně signalizace rukama v terénu. Ten je totiž na těchto místech dost ošidný. Krippenstein je vápencového původu a více než jinde se na něm nacházejí nebezpečné krasové jámy. závrty. K tomu je vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí, takže se snažíme co nejvíce eliminovat objektivní riziko.

Jen čistá radost z lyžování

Nick se spouští první a já následuji jeho oblouky v mírném odstupu. Už po prvních metrech ve mně začíná bublat horká krev lyžařské rozkoše. „Waaaaaaaau!“, spontánně s Kristiánem zakřičíme do horského ticha a necháme svůj radostný výskot rozléhat se v hradbě horských stěn i při dalších obloucích. Je to to nejčistší vychutnávání si přítomného okamžiku, kdy se celou svou bytostí soustředím jen na radost ze sněhu, ze země kolem a ze dvou podobně atmosféru prociťujících lidí po mém boku.

Čím hlouběji vnikáme do zářezu doliny, tím se mění struktura sněhu i vzhled krajiny. Vnoříme se více do lesa a klikatíme se mezi stromy. V závěrečné fázi se už napojíme na sjezdovku as očima přímo jiskřícími dětskou radostí dokončíme naši jízdu.

Krippenstein je truhlicí plnou freeridových pokladů, do které je třeba jen hluboce načíst a vychutnat si všechny slasti, které jízda ve volném terénu v srdci horského panoramatu Solné komory nabízí. Čeká vás zde 30 kilometrů potěšení z jízdy, přičemž nejdelší sjezdovka měří 11 km a překonává výškový rozdíl 1500 metrů.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články