13.3 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůRady a NávodyMaledivy, vše co potřebuješ vědět o dovolené bez cestovky

Maledivy, vše co potřebuješ vědět o dovolené bez cestovky

Ostrovní Maledivy jsou pro mnohé zosobněním absolutní exotiky. Indický oceán, bílé pláže, kokosové palmy a tropický vzduch. Není divu, že patří k mimořádně oblíbeným místům, kde chtějí mnozí trávit svůj odpočinek. Maledivy nemusí být jen luxusním resortem, mají i svou kulturu, historii či lokální ostrovy a je jen na vás, jak se rozhodnete své Maledivy zažít. Jedno je jisté, vychutnáte si je!

Kdy jít
Ostrovní Maledivy mají svou sezónu mezi říjnem a dubnem, kdy se zde dá mluvit o období sucha. Neznamená to, že během těchto měsíců nezaprší, ale riziko srážek je minimální a menší, než ostatní měsíce. Nejteplejší měsíce na Maledivách jsou duben a květen, kdy se průměrné denní teploty drží někdy kolem 34-34 ºC. Nejchladnější měsíce jsou naše letní měsíce a tedy mezi červnem a srpnem, ale slovíčko chlad je zavádějící, protože tehdy se teploty pohybují kolem 28-30 ºC.



Maledivy jsou krásným místem pro vaši svatební cestu. Než se ale vezmete vyzkoušejte: svatební oznámení pro vaši svatbu.


Od května po říjen se zvykne na Maledivách objevit více srážek a tak bychom některé z těchto měsíců popsali jako deštivé, tedy ve zkratce můžeme léto popsat jako období dešťů. Nepředstavte si, že pokud se zde ocitnete, bude pršet od rána do večera. Takhle to nefunguje. Pršet určitě bude a nejčastěji prší odpoledne či podvečer na hodinu, dvě nebo v případě silnějších dešťů to může být i déle.

Přesto se dá o Maledivách tvrdit, že je to celoroční destinace, protože pokud hledáte teplé podnebí a teplé moře, tak jej zde naleznete během celého roku.

Vízum nebo jak se na Maledivy dostat?
Maledivy nemají pro občany Slovenska a České Republiky vízovou povinnost. Na cestu tak potřebujete platný cestovní pas. Po příletu na Maledivy dostanete razítko do pasu na jehož základě můžete v zemi zůstat po dobu 30 dnů. Na Maledivách si umíte tento pobyt ještě prodloužit na 60, maximálně 90 dní.

Buďte připraveni na to, že když na Maledivách přistanete, mohou od vás vyžadovat zpáteční letenku nebo potvrzení ubytování, kterým vydokladujete, kde budete bydlet. Osobně se nám to nikdy nestalo, ale je dobré to vědět, abyste byli připraveni.

Jak na Maledivy?
Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem jak se dostat na Maledivy je letecká přeprava. Díky svému jménu a tomu, že Maledivy zná celý svět, na výběr budete mít z více možností jak se na ostrovy dostat. Nejdůležitějším mezinárodním letištěm na Maledivách je letiště Velana International Airport ležící na ostrově Hulhulé, hned vedle hlavního města Malé.

Na Maledivy se dnes dokážete nejrychleji dostat přímým leteckým spojením z Vídně. U jiných letů budete muset přestupovat podle toho, jakou společnost si vyberete. Přímý let z Vídně do Malé trvá cca 8 hodin a 50 minut:

AUSTRIAN (https://www.austrian.com)

Mezi ostatní letecké společnosti, které vás vezmou na Maledivy, ačkoli s přestupem patří:

EMIRATES (https://www.emirates.com/)- přestup: Dubaj

QATAR AIRWAYS (http://www.qatarairways.com/) – přestup: Doha

ETIHAD AIRWAYS (https://www.etihad.com/) – přestup: Abu Dhabi

FLYDUBAI (https://www.flydubai.com/) – přestup: Dubaj

TURKISH AIRLINES (https://www.turkishairlines.com/) – přestup: Istanbul

AEROFLOT (https://www.aeroflot.ru/ru-en) – přestup: Moskva

CONDOR (Book & Plan – Condor) – přestup: Frankfurt

Pokud budete v regionu, na Maledivy se dá docela dobře dostat iz Indie nebo ze Srí Lanky.

Maledivy mají také druhé mezinárodní letiště a tím je letiště GAN na jihu země. Momentálně tam z mezinárodních společností létá jen SriLankan Airways, ale občas natrefíte na chartrové lety i sem na jih.

Jak cestovat po Maledivách?
Maledivy mají cca 1200 ostrovů, z toho pouze přes 200 z nich je obydleno (do čehož se počítají i resortové ostrovy). Cestování po Maledivách tak má nádech dobrodružství a lodím se zde jednoduše nevyhnete. Tedy můžete se jim vyhnout, pokud si naplánujete průlet hydroplánem. Cestování po Maledivách na vlastní pěst není nejjednodušší, protože to vyžaduje velmi dobré plánování, ale pokud na to máte chuť, je to skvělé. Nejčastější formou dopravy přesto zůstává hydroplán či privátní lodě.

Veřejná doprava / trajekty
Nejobyčejnějším způsobem maledivské dopravy je veřejná doprava, která na ostrovech představuje trajekty. Mnozí lidé ani netuší, že se mezi více ostrovy umíte přepravit i velmi levnými, místními trajekty a je to rozhodně zážitek. Hlavním přístavem je samozřejmě hlavní ostrov Malé, odkud trajekty vyplouvají a důležitou informací je i to, že místní trajekty nejezdí na žádné z resortových ostrovů. Dostanou vás však na několik lokálních ostrovů, kde ovšem také umíte strávit skvělou, maledivskou dovolenou a zároveň i vidět co to z lokálního života.

Většina trajektů odjíždí z Malé z přístavu zvaného Villingili v západní části ostrova. V pátek nejezdí téměř žádné trajekty, protože Maledivy jsou muslimskou zemí a tedy je pátek vnímán jako oddechový den.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články