16.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůDnesIncident s kusem rakety rozvířil spory o Jihočínské moře. USA podpořily Filipíny

Incident s kusem rakety rozvířil spory o Jihočínské moře. USA podpořily Filipíny

Čína obvinila USA z úmyslného vyvolávání napětí v regionu.

Čínské velvyslanectví na Filipínách obvinilo USA ze snahy o vyvolání rozkolu mezi Čínou a Filipínami.

Čínští diplomaté reagovali na varování USA, které jsou znepokojeny narůstajícím počtem čínských plavidel v Jihočínském moři.

Spor o zbytky rakety
Napětí způsobil nedávný incident s plovoucím kusem rakety. Podle filipínské armády totiž plavidlo čínské pobřežní stráže použilo sílu k tomu, aby získalo kus rakety, který již v Jihočínském moři ve vleku táhla filipínská loď.

Peking však použití síly popřel a uvedl, že šlo o úlomky z ochranného pláště rakety, kterou Čína nedávno vyslala do vesmíru. Filipíny pak odsoudily pohyb čínských plavidel ve výlučně filipínské ekonomické oblasti.

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, které se stalo jedním z mnoha ohnisek napětí ve vztazích mezi ní a Spojenými státy. USA odmítají podle nich nezákonné územní nároky Číny v těchto vodách bohatých na nerostné suroviny.

USA jsou na straně Filipín
Vody Jihočínského moře jsou navíc klíčovou trasou pro mezinárodní námořní obchod.

„Chování Číny odráží neustálé prohlížení ostatních subjektů a států, které si nárokují Jihočínské moře a v regionu působí legálně,“ upozornil mluvčí ministerstva zahraničí USA Ned Price a dodal, země stojí na straně Filipín při prosazování mezinárodního pořádku založeného na pravidlech.

„Spojené státy se stále mísí do sporů v Jihočínském moři a snaží se vrážet klíny mezi země v regionu, čímž vyvolávají napětí a poškozují mír a stabilitu v regionu,“ uvedla čínská ambasáda v Manile.

Minulý měsíc čínská armáda tvrdila, že zahnala americký křižník s řízenými střelami v Jihočínském moři.

Podle ní totiž nelegálně vplul do vod poblíž sporných Spratlyho ostrovů. Americké válečné lodě se v posledních letech stále častěji plují Jihočínským mořem, aby daly najevo odhodlání čelit čínským územním nárokům.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články