13.3 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůRady a NávodyPolicová skříň pohřbila kultovní knihovnu

Policová skříň pohřbila kultovní knihovnu

Švédský výrobce nábytku rozčílil sběratele vinylů, končí s dlouholetým prodejem Expeditu. Změní i kuchyně.

Malý konec světa přežily nedávno tisíce fanoušků čtvercového policového systému Expedit, když se na internetu rozšířilo, že Ikea končí s jeho výrobou.

Přestože švédský výrobce nábytku pospíšil s vysvětlením, že ve skutečnosti jde pouze o mírný redesign a přejmenování oblíbeného regálu, rozhodnutí vyvolalo na internetu vlnu rozhořčení.

„Expedit není jen tak obyčejný regál, ale životní postoj! Dají se s ním dělat různé věci od kanceláře po dětský pokoj, ale pro sběratele LP desek je to hotový svatý grál,“ napsal jeden z členů německé facebookové skupiny, která vyzývala k záchraně Expeditu.

Skupinu založila redakce hudebního online magazínu Pretty in Noise a od začátku ledna ji lajklo přes 26 tisíc uživatelů. Americká verze vznikla o měsíc později a přilákala čtyři tisíce příznivců.

Převládaly zejména komentáře od vinylových nadšenců a DJů. Na sociální síti zveřejnily stovky fotografií svých sbírek desek úhledně naskládaných v Expeditech.

„Vejděte do domu kteréhokoli sběratele desek na světě a vsaďte se, že narazíte na Expedit,“ napsala na své stránce britská nahrávací společnost The Vinyl Factory. Tento policový systém je pro skladování vinylů rozměrově ideální, plotny do čtverečních polic sednou na chlup. Sběratelé si ho chválí zejména proto, že je pevný a spolehlivý.

Jelikož desky jsou poměrně těžké, jeho velkým plusem je vysoká nosnost (13 až 15 kg na jeden čtverec), ale také variabilita, jednoduchý design a samozřejmě cena. Na Slovensku se prodává regál se čtyřmi okénky za 29,99 eura a populární 16-dílná varianta stojí 79,90 eura.

Sbohem Expedit, vítej Kallax
Systém Expedit připomíná tetris. Základní stavební jednotkou je čtverec a ten se v jednotlivých policových dílech opakuje (2 x 2, 2 x 4, 4 x 4, 1 x 5, 5 x 5). Díly se přitom dají perfektně kombinovat a doplňovat. Pokud například sběratel desek (nebo knih) zaplnil jednu polici, seběhl do Ikey, koupil si další a postavil jich hodně sebe nebo na sebe.

To už se systémem Kallax, který má Expedit od dubna postupně nahrazovat, nepůjde. Nové modely budou mít užší obvodové desky, což zmenší celkovou výšku i šířku regálů. Pokud vedle sebe postavíte například 16dílný Expedit a Kallax, bude nový model o dva centimetry nižší. Ikea ujistila sběratele vinylů, že vnitřní rozměry čtverečních polic zůstanou zachovány (33 x 33 x 39 cm), desky se tedy pohodlně zpracují i ​​do nových regálů. Ti však na Facebooku vyjádřili obavy, zda zúžení nosných desek nepůjde na úkor nosnosti.

„Velmi nás těší vášeň, se kterou naši zákazníci využívají systém Expedit ve svých domovech i kancelářích,“ uvedl v tiskové zprávě Tim Allison, šéf prodeje Ikea U. S. Vysvětlil, že Ikea neustále přehodnocuje a zlepšuje své produkty a to se stalo is Expeditem.

„Naši designéři začali s tím, že trochu upravili design – zjemnily se linie. Tím se zároveň usnadní jeho přeprava a bude šetrnější k životnímu prostředí. Zaoblily se ostré hrany, aby byl nábytek bezpečnější pro děti. A nakonec se upravil povrch tak, aby byl odolnější vůči poškrábání. Vtom jsme si uvědomili, že vznikl zcela nový výrobek a pojmenovali jsme ho Kallax,“ uvedla Jana Hrubcová z tiskového oddělení Ikea.

Všechny stávající úložné koše, krabice a boxy budou pasovat i do nového systému.

Design či ekonomika
Portál gizmodo.com však spekuluje, že za pohřbením Expeditu není design, ale tvrdá čísla. Ikea ročně mine jedno procento z celosvětové komerční spotřeby dřeva, což představuje 13,6 milionu kubických metrů. Podstatná část se použije na výrobu dřevotřísky, ze které je vyrobena většina nejoblíbenějších produktů včetně Expeditu.

Pokud Ikea zúžila obvodové desky nového systému Kallax byť jen o centimetr, znamená to úsporu materiálu. Jelikož švédský řetězec prodá ročně kolem sto milionů kusů nábytku, nejde o zanedbatelná čísla.

Ve hře je navíc také ekologický aspekt. Přibližně čtvrtina dřeva, které Ikea spotřebuje při výrobě nábytku, splňovala v roce 2012 standardy Forest Stewardship Council. Nezisková organizace propaguje udržitelnou těžbu dřeva na světě a na základě přísných pravidel uděluje firmám ekologické certifikáty. Firma se zavázala, že podíl certifikovaného nebo recyklovaného dřeva zvýší do roku 2017 na polovinu.

Změny iv kuchyni
Expedit není jediným kultovním systémem, který padl za oběť změnám. Ikea od 1. dubna na Slovensku končí s kuchyněmi Faktum, které nabízela dvacet let. Nahradí je zcela nový stavebnicový kuchyňský systém Metod, který ovšem s tím nynějším nebude kompatibilní.

„Oba systémy jsou podobné, co se týká kvality i funkčnosti, ale rozměry jsou rozdílné. Systém Metod je postaven na zcela nové platformě, která se bude používat i v dalších kuchyních,“ uvádí Ikea na své webové stránce.

Pokud máte kuchyni z Ikey a za pár let si smyslíte, že chcete změnu, jednoduchou výměnou dvířek si ji už nezajistíte, protože nebudou pasovat. Budete muset vyměnit také skříňky.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články