13.3 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůFinanceTop 5 sektorů, do kterých se vyplatí investovat v roce 2022

Top 5 sektorů, do kterých se vyplatí investovat v roce 2022

Investujte do e-commmerce a do ETF fondů, radí Michal Kasana, sales manažer WOOD & Company.

 1. ETF (Exchange Traded Funds)
  Mám k dispozici několik desítek eur měsíčně. Je to dost na smysluplné investování?
  Určitě ano. Doporučuji poradit se s profesionálním obchodníkem s cennými papíry. Například naše společnost Portu nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého.

Velkou výhodou je minimální vklad jen 20 eur měsíčně. Po vytvoření účtu získáte možnost investovat hlavně do Exchange Traded Funds (ETF). Jedná se o fondy, které se obchodují na burze a kopírují vývoj burzovních indexů. Portu si za správu portfolia účtuje relativně nízký poplatek ve výši jedno procento ročně.

Dalším benefitem je individualizovaná tvorba portfolia, dle investičních cílů a rizikového profilu investora. Při správě investic sázíme na kombinaci vlastního unikátního softwaru a zkušeností portfolio manažerů WOOD & Company. K dnešnímu dni investuje prostřednictvím Portu více než 100 tisíc investorů.

 1. E-commerce
  Pandemie přinesla zajímavé investiční příležitosti. Jak je zúročit v roce 2022?
  V letošním roce se může dařit segmentům trhu, které rostly i „díky“ koronakrizi. Trend nakupování online se projevuje zejména na podnikatelských výsledcích a hodnotě akcií firem, které působí v sektoru e-commerce.

Dobrým příkladem lokální investice jsou akcie společnosti Pilulka, které kromě růstu e-commerce benefitovaly také ze zvýšeného zájmu lidí o vlastní zdraví vyvolaného pandemií. Od předloňského vstupu na burzu jejich hodnota neustále roste.

Je pravděpodobné, že cena akcií Pilulky ještě poroste, protože boj s pandemií jsme ještě zdaleka nevyhráli. Management firmy má navíc jasný cíl a to pokračující růst společnosti i v příštích letech.

 1. Realitní fondy
  Realitám se stále daří. Má smysl investovat do bytu nebo do fondu?
  Kupovat byt a čekat na možný cenový růst nemusí být nejlepší možnost. Ceny zajímavých investičních nemovitostí navíc začínají na poměrně vysoké hranici 200 tisíc eur. Kromě toho je třeba při koupi bytu nebo domu myslet i na následnou péči a technickou údržbu, zároveň vám přibude „hlídání“ nájemce, aby pravidelně a včas platil nájemné.

Pro konzervativní investory může být zajímavou alternativou investování do realitního fondu orientovaného na komerční reality, tedy na kancelářské budovy, nákupní centra nebo logistické parky. Navzdory pandemii se ukazuje, že u kvalitního realitního portfolia jde o segment úspěšně odolávající i takovým bezprecedentním situacím jako je koronakrize.

Můžeme uvést příklad z našeho portfolia. Kancelářské budovy WOOD & Company mají obsazenost kolem 95 procent, což je číslo téměř na úrovni předcovidového období. Office podfond, který tyto budovy zastřešuje, ukončil čtvrtý kvartál minulého roku s návratností 11,66 % za posledních 12 měsíců. Daří se i Retail podfondu, který za stejné období dosáhl návratnosti 7,40%. Podíváme-li se na data od založení, Office podfond od roku 2017 vydělal investorům 66,94 %. Retail podfond, který je na trhu o rok déle, vydělal až 114,39%.

Výhodou investování do realitních fondů je, že péče o budovy přechází na správce. Zároveň jsou to budovy, kolem kterých denně chodíte a vidíte, jestli je o ně dobře postaráno a mají dostatek nájemců. V případě našeho Office podfondu jsou to například bratislavské budovy jako Aupark Tower, Lakeside Park a BBC5 nebo pražské budovy The Greenline nebo Hadovka Office Park.

Dlouhodobá výkonnost Office podfondu od jeho založení v roce 2017 je 66,94 %. Roční výnos ke konci 4 kvartálu loňského roku dosáhl 11,66 %. (zdroj: WOOD & Company)

 1. SPAC
  V médiích se často zmiňuje SPAC. Může si akcie pořídit i běžný investor?
  SPAC (special purpose acquisition company) je společnost, která obsahuje pouze finanční prostředky SPAC investorů, je listována na burze a je připravena na fúzi s tzv. cílovou firmou s významným růstovým potenciálem. Investování do akcií SPAC je vhodné spíše pro zkušenějśí investory, navzdory relativně nízké minimální vstupní investici.

WOOD & Company nabídne tento produkt pod názvem WOOD SPAC One jako první ve střední Evropě. Díky našim 30letým zkušenostem na kapitálových trzích a v oblasti M&A (fúze a akvizice) umíme v regionu identifikovat cílové firmy, které mohou být pro SPAC ideální. Náš SPAC je navíc realizován ve spolupráci s mezinárodní sítí Oaklins. Ta má bohaté zkušenosti v oblasti akvizic středně velkých společností, včetně několika úspěšných SPAC-ů.

Pro investora se může jednat o příležitost zúčastnit se investice typu „private equity“ v některém z moderních sektorů jako jsou například e-commerce nebo informační technologie. Je to možnost, která v našem regionu nebývá úplně běžná. Pokud investor nesouhlasí v době před fúzí s výběrem cílové společnosti, má nárok na vrácení své investice. WOOD SPAC One se bude obchodovat na pražské burze.

 1. Firemní dluhopisy
  Vyplatí se kupovat firemní dluhopisy?
  Dluhopis je investiční produkt, který investoři důvěrně znají. Přes dluhopisy půjčují své peníze státu nebo firmě a tyto subjekty jim za to platí výnosy ve formě kuponu.

Vzhledem k záporným úrokovým sazbám nelze od státních dluhopisů momentálně očekávat významné výnosy. Proto pro investora mohou být zajímavější firemní dluhopisy s potenciálem vyšších výnosů. Zároveň je třeba upozornit na to, že spolu s vidinou vyšších výnosů, roste i riziko ztráty. Ta přichází v případě špatných hospodářských výsledků firmy. I proto by měl mít investor o firmě co nejvíce informací a znát její finanční situaci.

Co se týká sektorů, zajímavé pro investora mohou být necyklická (defenzivní) odvětví jako zdravotnictví, energetika, nebo odpadové hospodářství.

Teoreticky mohou být pro investory zajímavé i jiné sektory, ale jen v případě pokud je možnost prověření firmy, která dluhopisy emituje. Stejně tak je důležité mít přehled o tom, jak samotný sektor funguje a které externí vlivy na něj ovlivňují. I proto v případě firemních dluhopisů platí, že jejich výběr by měl být realizován ve spolupráci se zkušeným obchodníkem s cennými papíry.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články