16.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024
DomůFinanceVláda schválila regulace cen energie pro vybrané koncové odběratele

Vláda schválila regulace cen energie pro vybrané koncové odběratele

Nařízení jsou závislá na schválení rozpočtu, připomněl ministr hospodářství Hirman.

Vláda přijala další legislativní opatření, která mají pomoci v boji s drahými energiemi. Ministři odsouhlasili na návrh Ministerstva hospodářství SR dvě nařízení.

Jedno stanoví limit nárůstu schválené nebo určené ceny tepla dodávaného z velkých tepláren.

Druhé nařízení stanoví maximální ceny pro část regulované dodávky elektřiny a plynu pro vybrané koncové odběratele a výše tarifů pro domácnosti a vybrané odběratele elektřiny.

Zmíněná dvě nařízení podle ministra hospodářství Karla Hirmana umožňují dodávat energie pro domácnosti a vybrané koncové odběratele, jako jsou například zařízení sociálních služeb, nájemní byty ve vlastnictví samospráv, za přijatelné ceny.

„Ministerstvo hospodářství si plní úkoly, které jsou dány, tak aby domácnosti po 1. lednu nezažily cenový šok. Vytvořily se potřebné legislativní rámce, aby i dodavatelé energií měli jasná pravidla a už zbývá jen to hlavní, mít to kryté finančními prostředky, to znamená musí to být schváleno ve státním rozpočtu v Národní radě SR,“ řekl ministr Hirman.

Ministr je přesvědčen, že vývoj příštích cen energií pro domácnosti bude takový, jak nedávno představila vláda. Tedy ceny elektřiny pro domácnosti by se neměly v příštím roce vůbec měnit a plyn a teplo by měly zdražit v průměru shodně o 15 procent.

„Díky těmto nařízením je toto zachováno, ale opakuji, musí se schválit rozpočet,“ konstatoval Hirman.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články